Architektūrinė kelionė po Kaliforniją

Šį kartą tema atostoginė - švieži įspūdžiai iš Kalifornijos, šiek tiek istorijos ir daug gražių vaizdų. Papasakosime apie vietą, kurioje gimė mid-century modern architektūros stilius.

Mid-century modern - nuo ko viskas prasidėjo?

Įkvėptas tokių architektų kaip Mies van der Rohe ir Le Corbusier, Mid-Century Modern stilius yra amerikietiška Europoje atsiradusio bauhauzo/ pokario modernizmo/ internacionalizmo versija. Europoje 20 a. vidurio architetūra pasižymėjo funkcionalumo ir racionalumo akcentavimu, bet kokio dekoro ir detalių atsisakymu, švariomis formomis ir tiesiomis linijomis. Amerikoje Mid-Century stilius labiausiai išpopuliarėjo Kalifornijoje – daug architektūros pavyzdžių galime rasti Los Andžele ir Palm Springse. Tad toks formalus požiūris į tai, kaip turėtų atrodyti modernus to meto namas, adaptavosi prie Kalifornietiško gyvenimo būdo. Formos išliko panašios, bet architektūra tapo labiau organiška, buvo stipriai akcentuojamas ryšys su gamta. Namai per didžiulius langus įsileido Kalifornijos saulę, nuo Ramiojo vandenyno dvelkiantį vėją, ir ištisus metus žaliuojančią augmeniją.

Po karo statyti reikėjo greitai ir pigiai, dėl to architektai pradėjo eksperimentuoti su iki tol tik industrinėje statyboje naudotomis medžiagomis ir technologijomis – gyvenamuosius namus pradėjo projektuoti iš lengvų surenkamų metalo konstrukcijų. Tai leido atsisakyti masyvių sienų ir namuose atsirado daug stiklo, namo planas tapo atviras, o erdvės - persiliejančios viena su kita.

Gamta veržiasi į namo vidų

Richard Neutra – vienas žymiausių amžiaus vidurio architektų. Iš jo kūrybos principų galime išskirti gamtos įsileidimą į gyvenamąją erdvę. Vaikštant po jo pastatus nejučia iš vidaus pereini į lauką, tada vėl grįžti į vidų, ir niekada neapleidžia jausmas, kad gamta čia pat, ją gali paliesti ir užuosti. Vidiniai gausiai apsodinti kiemeliai tampa namo dalimi ir pagrindine šeimos susibūrimo vieta. Didžiulės langų plokštumos nusistumia ir vėjas prapučia įkaitusį orą. Šiame name prie ežero architektas su šeima pats gyveno ir noriai priiminėjo svečius, taip stengdamasis kuo plačiau paskleisti savo architektūrines idėjas.

Namas, pagamintas gamykloje

Ray ir Charles Eamesus labiau žinome kaip baldų dizainerius. Šis fotelis – vienas nedaugelio amžiaus viduryje sukurtų baldų, kurių gamyba niekada nebuvo nutrūkusi (daugumos dabar populiarių mid-century baldų gamyba buvo nutraukta ir vėl atnaujinta tik apie 2000 m., kai šis stilius pradėjo naujai atgimti).

Bet Charles visų pirma buvo architektas, o šis jų su žmona kurtas namas – visus mid-century architektūros bruožus kaip iš vadovėlio atitinkantis pavyzdys. Jo fasadas panašesnis į Pieto Mondriano paveikslą negu į namą - vienodas stačiakampis juodų linijų tinklelis, užpildytas stiklo plokštumomis ir ryškių spalvų panelėmis. Eamesas namą kūrė kaip eksperimentą su iš anksto pagamintomis konstrukcijomis. Įdomu tai, kad metalo sijos iš tiesų buvo projektuotos kitokiam namui, ir tik atvežus jas į sklypą architektas persigalvojo, ir saugodamas senus medžius pakeitė namo vietą ir patį projektą, bet konstrukcijas panaudojo tas pačias. Pagal pirminę idėją ant šlaito turėjęs pakibti vieno tūrio namas skilo į du tūrius su vidiniu kiemu ir pusiau įsikasė į reljefą. Namo karkasas buvo surinktas per vos dvi dienas, o visas namo įrengimas netruko nė metų.

Nors pats mid-century stiliaus atgimimas jau pamažu užleidžia vietą kitoms dizaino tendencijoms, bet tuo laikotarpiu ištobulinti projektavimo principai atrodo nepavaldūs laikui. Namai, statyti vos ne prieš šimtą metų, ir šiandien yra ne mažiau aktualūs, ir greičiausiai tokie ir išliks. Gera architektūra iš mados neišeina.

Šiek tiek praktinės informacijos, jei atostogų maršrutas nuves į Los Andželą:

Dauguma mid-century namų ir toliau sėkmingai naudojami pagal paskirtį – juose gyvena žmonės. Tačiau yra keli, į kuriuos galima užeiti. Architektūriniai turai vyksta labai ribotam skaičiui žmonių, dėl to registruotis reikia iš anksto.

DAUGIAU INFO:

Eames Foundation

VDL House

Stahl House (į šį pastatą visada anšlagas, registracija bent 3 mėn. į priekį)